amla

Amla – roślina o wszechstronnym działaniu

Amla jest rośliną w Polsce mało znaną. Warto poznać jej właściwości, zwłaszcza, że wszechstronność dobroczynnego działania amli jest imponująca, Oraz ze względu na to, że obecnie w Polsce mamy dostęp do produktów, w których składzie ją znajdziemy.

W Ajurwedzie, indyjskiej medycynie naturalnej jest znana od tysiącleci. Używana zarówno do celów leczniczych jak i do pielęgnacji. Fachowa nazwa po polsku to liściokwiat garbnikowy. Amla jest uprawiana w Indiach, ma kwaśne w smaku owoce, porównywane w smaku do agrestu, znanego w Polsce.

Amla ma szerokie zastosowania w Ajurwedzie, ponieważ równoważy 3 dosze (typy konstytucyjne człowieka). Wykorzystuje się wszystkie części drzewa: korzeń, liście, nasiona, owoce, nawet korę pnia. Amla zawiera 5 z 6 smaków pogrupowanych w medycynie ajurwedyjskiej: oprócz podstawowego, kwaśnego, jeszcze smaki słodki, gorzki, ostry i cierpki.

amla

Pielęgnacja

Używana i polecana przez lekarzy medycyny ajurwedyjskiej, do pielęgnacji, szczególnie włosów i skóry głowy.
Stosowana w olejach do masażu głowy, Shiro Abhyanga –  działa stymulująco na wzrost włosów. Według przekazów Ajurwedy, roślina ta działa również odżywiająco na włosy, ich cebulki i skórę głowy, a nawet ma właściwości opóźniające pojawianie się siwych włosów. Pomaga zachować dłużej kolor włosów, jaki mamy w młodym wieku.

Cele lecznicze

Ma działanie antywirusowe i antybakteryjne. jest bardzo bogatym źródłem witaminy C.

Amla, używana wewnętrznie, jest stosowana jako środek  działający odmładzająco, oczyszczający krew, poprawiający trawienie, poprzez działanie odkwaszające oraz poprzez korzystne, lecznicze działanie na wątrobę.
Zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, działa regenerująco na komórki. Mówienie o tej roślinie jako drogocennej dla ludzi jest w pełni uzasadnione.
Działa korzystnie na serce, zwiększa ilość czerwonych krwinek.

Dostępność w Polsce jako składnik preparatów

Najbardziej znana, lecznicza mieszanka 3 ziół w Ajurwedzie, Triphala (trzy owoce), zawiera w składzie amlę. Amla jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu, dostępną w Polsce, i jako środek do użycia wewnętrznego, i jako składnik oleju do masażu głowy.

Wchodzi w skład naturalnego olejku Jiva Ayurveda, polecanego do ajurwedyjskiego masażu głowy, czyli Shiro Abhyanga.
Robiąc masaż głowy, stosuję ten olejek, więc masz możliwość sprawdzenia na sobie właściwości amli.

Zobacz wszystkie wpisy w dziale Zioła.