Jak zadbać o siebie

5 sposobów na zadbanie o siebie – na co dzień i w trudnych chwilach

Jak zadbać o siebie w trudnym czasie?

Gdy pojawia się stres, czyli nadmierne napięcie emocjonalne – emocje u poszczególnych osób mogą być różne, w zależności od indywidualnej natury.

Każda z archetypowych dosz (energii biologicznych) reaguje inaczej. Inne emocje są na pierwszym planie, jeśli dominuje u nas Vata, inne – gdy Pitta, i inne – gdy Kapha.

Vata w stresie może reagować lękiem i martwieniem się. Pitta- agresją, złością. Kapha – nadmiernym jedzeniem, ociężałością.

Mam na myśli cechy wzorcowe, wszyscy mamy te 3 energie, ale każdy z nas ma je w różnych, indywidualnych proporcjach.

Utrzymywanie ich w równowadze urodzeniowej jest kluczem do zachowania zdrowia. Zrównoważone reakcje Vata – to spontaniczność, łatwość przystosowania się, Pitta – siła woli, przedsiębiorczość, Kapha – cierpliwość, życzliwość.

W trudniejszych chwilach jest istotne, jak na co dzień dbamy o swój dobrostan, jak budujemy długoterminowo stabilność i witalność.

Oto 5 sposobów na zadbanie o siebie. Niech posłużą Ci jako wskazówki lub/i jako inspiracja do stworzenia rytuałów dbania o swój dobrostan.

1. Automasaż stóp ciepłym olejem sezamowym.

Potrafi zdziałać cuda.

Według Ajurwedy, olej sezamowy jest uniwersalnym olejem do masażu dla wszystkich. W połączeniu z masażem ma właściwości oczyszczające ciało z toksyn. Stwarza ochronną energetyczną barierę przed zimnem i wnikaniem wirusów do organizmu.

Gdy stosujemy go, masując sobie stopy – wzrasta nasze ugruntowanie, uziemienie.

Olej sezamowy równoważy doszę (energię biologiczną) Vata, która wzrasta m.in. wtedy, gdy nadmiernie korzystamy z internetu, telewizji, gdy się niepokoimy.

2. Selekcja treści internetowych.

Przeglądane treści internetowe są tym, czym karmimy swój umysł.

Dzisiejszy styl pracy i szerszego funkcjonowania wymaga od wielu osób bycia online.

To, czym karmimy swój umysł ma znaczenie. Według Ajurwedy, treści jakie pochłaniamy zapisują się w „chitta”, czyli wpływają na późniejsze mechanizmy myślenia, reagowania.

I podobnie jak jedzenie, też trzeba je emocjonalnie i świadomościowo „strawić”.

Dotyczy to i treści fabularnych, jak filmy, książki, i treści, o których wiemy, że są prawdziwe, jak wiadomości.

Dbając o ograniczenie sobie treści, które wyprowadzają nas z emocjonalnej równowagi – dbamy o swój dobrostan i zwiększamy swoje siły.

Gdy dużo się dzieje, wprowadź sobie ograniczenia, np. sprawdzaj wiadomości tylko 2 razy dziennie, przez 10 minut.

Przygotuj sobie relaksującą playlistę muzyczną i korzystaj z niej, aby obniżyć stres.

3. Jedzenie przygotowane ze świeżych składników, dopasowane do swojej konstytucji ciała/umysłu (tzw. Prakriti).

Jak zadbać o siebie w dziedzinie odżywiania. Gdy zastanawiamy się jak zadbać o siebie, możemy pomijać to, co jemy, podczas, gdy jest to bardzo ważne.

Gdy jemy świeże produkty, dostarczamy do organizmu energię , czyli pranę. Dodajemy sobie więc energii, która jest w czasie stresu zużywana. Budujemy zdrowe 7 tkanek (dhatus), co pozwala w dłuższym czasie zachować odporność, zdrowie i dobre samopoczucie. O zależnościach między odżywianiem a doszą dominującą w konstytucji ciała, pisałam w tym artykule o zdrowym odżywianiu wg Ajurwedy.

Zdrowe odżywianie, czyli wpływ doszy (typu konstytucyjnego człowieka) na najlepszy rodzaj pożywienia

4. Kontakt z przyrodą i umiarkowany wysiłek fizyczny.

Jest kluczowy dla zadbania o siebie. Może to być spacer i popatrzenie na drzewa, niebo. Albo wyjazd do lasu i dłuższa wędrówka na łonie przyrody. Takim kontaktem, np. w czasie pracy, może być inhalacja naturalnym olejkiem eterycznym. W pewien sposób przyroda wtedy przychodzi do Ciebie, gdziekolwiek jesteś.

Kontakt z przyrodą uspokaja umysł, harmonizuje doszę Vata, działa jak uspokajająca medytacja w ruchu.

W czasie, gdy dużo się dzieje, wygospodaruj sobie chociaż pół godziny na codzienny spacer.

Wprowadź do nawyków umiarkowany wysiłek fizyczny. Taki, aby nie przeciążał organizmu. Harmonijny, połączony ze świadomym oddechem. W efekcie relaksujący mięśnie, ścięgna, powięź, czyli miejsca, w których kumulują się napięcia w ciele. Dotleniający organizm i działający wzmacniająco na mięśnie i całą tkankę miękką. Co istotne – aby rodzaj wysiłku sprawiał Ci radość – cokolwiek to jest – joga, qi gong, pływanie, tai chi, taniec, siłownia, czy bieganie.

5. Otocz się miłością.

Piątym punktem jest otoczenie siebie miłością, czyli poczuciem zaopiekowania, dostatku, zrozumienia, sprawczości – dowolnie, według tego, co Tobie sprawia radość. Każdy z nas ma w swoich naturalnych zasobach coś, co można nazwać otoczeniem siebie miłością.

Może to być coś, co możesz zrobić dla kogoś, może to być rozmowa z kimś, może to być medytacja świadomego oddechu, może to być ulubione zajęcie, na które zwykle brakuje czasu. Albo takie, które zawsze sprawdza się w trudnej sytuacji jako podnoszące na duchu i wywołujące radość, która jest też wyznacznikiem zadbania o siebie.

Jak zadbać o siebie – zobacz też na Facebooku i Instagramie Dobrostany.

Leave a Comment