Test Prakriti

Test Prakriti w Ajurwedzie

Test Prakriti jest kluczowy w Ajurwedzie, w sytuacjach, gdy chcemy pomóc człowiekowi. Jest punktem wyjścia, od którego zaczyna się wsparcie, bo określając niepowtarzalną konstytucję ciała i umysłu wiemy dużo i możemy zastosować tę wiedzę w codziennym życiu.

Nazwa może wydawać się tajemnicza – co oznacza słowo “prakriti”? W sanskrycie “prakriti” oznacza naturę, w kontekście testu oznacza niepowtarzalną, fizyczną i psychiczną konstrukcję człowieka jako jednostki. Ludzka natura jest kombinacją natury ciała i natury umysłu. Według Ajurwedy natura ciała jest niezmienna przez całe życie, na naturę umysłu możemy mieć wpływ.

Wszyscy, podobnie jak cały Wszechświat, składamy się z kombinacji 5 elementów: ziemi, wody, powietrza, przestrzeni i ognia. 5 Elementów tworzy 3 dosze. W doszy Vata dominuje powietrze (vayu) i przestrzeń (akasa), w doszy Pitta dominuje ogień (agni), a w doszy Kapha dominuje woda (jala) i ziemia (prithwi).

Odpowiedzi w teście Prakriti pozwalają określić dominujący typ konstytucji ciała oraz umysłu,

Najlepiej, gdy test Prakriti jest wykonywany przez osobę znającą znaczenie poszczególnych pytań, ponieważ, aby uzyskać prawidłowy wynik, trzeba zazwyczaj podrążyć, dopytać się, wyjaśnić o co chodzi w konkretnym pytaniu.

Dlatego, gdy chcesz poznać swój typ konstytucyjny, to zapraszam do mnie na konsultacje Ajurwedy.

Test Prakriti – co daje Ci wiedza o swoim typie konstytucyjnym?

Jesteśmy zdrowi, gdy mamy swój urodzeniową konstytucję w równowadze. Równowaga oznacza, że proporcje poszczególnych dosz są takie, jak wtedy, gdy się urodziliśmy. Ze względu na niepowtarzalność konstytucji – bo nawet, gdy dwie osoby mają tą samą doszę dominującą, to mają ją w różnych proporcjach w stosunku do pozostałych dosz – test Prakriti daje odpowiedzi indywidualne.

Jedzenie i tryb życia wpływają na ilość poszczególnych dosz. Inne jedzenie sprzyja temu, aby wzrosła Vata (na przykład suche, zimne), a inne równoważy Vatę. Również tryb życia, na przykład ilość potrzebnego snu, czy upodobania są odmienne dla każdej z dosz.

Gdy wiemy jakiego jedzenia powinniśmy jeść więcej, a jakiego mniej, aby zachować równowagę swojego typu konstytucyjnego, to ta wiedza jest przydatna na całe życie i codziennie z niej korzystasz.
Jedząc zgodnie ze swoim prakriti, zachowujesz witalność, zdrowie i nie zaburzasz swojej konstytucji. Czasem, gdy wytrwale zmienisz sposób odżywiania na zgodny ze sobą, swoją naturą, czyli ze swoim prakriti, to uciążliwe dolegliwości mogą zniknąć.

Test Prakriti, odpowiadając na pytanie o konstytucję, doszę dominującą oraz doszę drugą, co do ilości – daje wskazówki, które możesz stosować przy wszelkich okolicznościach życiowych.

Na przykład, gdy wiesz, że masz dominującą doszę Pitta, to powinnaś unikać nadmiaru słońca, nie przebywać długo na pełnym słońcu. Takie postępowanie, zgodne ze swoim prakriti pozwoli na zachowanie równowagi dosz, czyli zarazem równowagi samopoczucia.

Zapisz się na Test Prakriti i odbiór spisu najlepszego dla Ciebie sposobu odżywiania.

    Zobacz wpisy w kategorii Ajurweda.