netra vasti

Netra Vasti – ajurwedyjski zabieg na zmęczone oczy

Netra Vasti to ajurwedyjski zabieg na oczy. Wykorzystuje się do niego tylko naturalne materiały, jak w całej Ajurwedzie, indyjskiej medycynie naturalnej o 5000-letniej tradycji. Ajurweda jest zarazem stylem życia, który i leczy i zapobiega chorobom.

Netra oznacza oko, a Vasti zbiornik.

Netra Vasti to zabieg, którego opis może być dla Ciebie zaskakujący.

W dzisiejszych czasach, gdy spędzamy dużo czasu przed monitorem komputera, a telefony są naszymi minikomputerami, działanie takiego zabiegu jest szczególnie zauważalne. Odczuwalne jako dobroczynna kapiel oczu, przyjemny masaż i odprężenie dla oczu.

Po zabiegu, utrzymujesz ten stan odprężenia, jest to odczucie dużej ulgi, zwłaszcza, gdy na co dzień nosisz soczewki kontaktowe lub pracujesz przy komputerze.

Poprawia się Twoje widzenie. Ajurweda mówi o poprawie zarówno fizycznej, jak i duchowej.

Netra Vasti jest polecany jako dobrze działający w przypadku depresji oraz zaćmy, której powstawanie jest opóźniane dzięki zabiegowi.

Niweluje ból, poprawia ostrość widzenia, czyli usuwa napięcia kumulujące się w gałce ocznej.

Przeciwwskazania do Netra Vasti: gorączka, nieleczone nadciśnienie, jęczmień na oku, jaskra, stany zapalne oka, podwyższone ciśnienie w gałce ocznej.

Zabieg niweluje problemy związane z nasileniem doszy Vata, czyli suchość oka, nadmierne wypadanie rzęs, uczucie ciężkich powiek, migrenowe bóle głowy oraz przeziębienie – w tych przypadkach Netra Vasti może szczególnie Ci pomóc.

Na czym polega zabieg Netra Vasti?

Zabieg jest przeprowadzany na leżąco, oczy po kolei są poddawane kąpieli w płynnym, ciepłym ghee (maśle klarowanym). Obszar wokół oczu jest zabezpieczony uprzednio przygotowanym krążkiem ze specjalnego rodzaju mąki.

Podczas zabiegu zachowuje się dbałość o szczegóły i należytą ostrożność. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, możesz je założyć 2 godziny po zabiegu.

netra vasti

Netra Vasti – działanie ghee
Działanie masła klarowanego na oczy mogę porównać do działania jak nawilżający i odżywiający balsam.

Jakich odczuć możesz się spodziewać? Duża ulgę i odczucie zaopiekowania się swoimi oczami, narządem, którego rozluźnianie i nawilżanie w taki właśnie sposób zapewnia Ci dobre widzenie i komfort dla oczu i mięśni wokół oczu.

Dlaczego do zabiegu jest używane ghee? Bo właśnie płynne, ciepłe masło klarowane działa najlepiej na tak delikatny narząd, jakim są oczy.

Masło klarowane (ghee) to masło o złocistym kolorze, nazywane „złotym olejem”. Uzyskuje się go podgrzewając na wolnym ogniu masło, w którym stopniowo oddziela się białko i pozostaje masło klarowane.

Ghee ma naturę Kapha (woda i ziemia), oczy są Pitta (ogień), więc Netra Vasti jest czymś bardzo dobrym, co możesz zrobić dla swoich oczu.
Ajurweda, wiedza sprawdzona przez tysiąclecia jest teraz w naszym zasięgu.

Zobacz wpisy z kategorii: Masaże.